Śpiewanie przez dzieci wybranych kolęd i pastorałek dla Mikołaja. 3. Rozdanie dzieciom drobnych upominków przez Mikołaja. 4. Wspólne zdjęcie z Mikołajem. 5. Zakończenie. Wyślij wiadomość do Ewa Parfieniuk. Scenariusz zajęć z okazji Mikołajek w grupie 5-6-latków Cele: - wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się
Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: fotografie przedstawiające różne czynności porządkowe – do pobrania TU; obrazki do klasyfikacji – TU; podkłady instrumentalne do piosenek (wraz z nutami i tekstem): „Kończymy już zabawę” (TU) oraz „Porządki” (TU). Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dzieci: opisują czynności przedstawione na ilustracjach; wypowiadają się na temat przedświątecznych przygotowań; dzielą się własnymi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami; wiedzą, że każda zabawka ma swoje miejsce w sali; stosują się do reguł zabawy; biorą udział w zabawie logopedycznej; biorą udział w sprzątaniu sali przedszkolnej; podejmują się zadania segregowania klocków; dobierają obrazki w pary; biorą udział w zabawie ruchowej; reagują na sygnał; improwizują w tańcu. Powstał z uwzględnieniem treści pochodzących ze znakomitej publikacji prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej i Ewy Zielińskiej Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć, wyd. Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Kraków 2012. Przykładowa zabawa ze scenariusza: Co do czego pasuje? Dobieranie obrazków (na podstawie rozdz. „Zabawy i ćwiczenia pomagające maluchom coraz precyzyjniej klasyfikować” – „Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu. Jak świadomie je wychowywać i uczyć” E. Gruszczyk-Kolczyńska i E. Zielińska, wyd. Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Kraków 2012) – zadanie to należy realizować w parach: dorosły i dziecko. Dziecko siedzi przy stoliku naprzeciwko dorosłego. Nauczycielka układa przed dzieckiem osiem obrazków do klasyfikacji. Wspólnie nazywają to, co przedstawia kolejny obrazek: lalka, książka, klocki, ręcznik, wózek, półka, skrzynia, wieszaczek. Należy ułożyć przed dzieckiem osiem obrazków, które dadzą się złożyć w pary na zasadzie oczywistości. Dorosły pyta: Co do czego pasuje? Pokaż takie obrazki... Jeżeli dziecko wstrzymuje się i nie łączy obrazków w pary, dorosły pokazuje obrazek z lalką i pyta: Co pasuje... do lalki? (patrzy na obrazki, pokazuje obrazek z wózkiem). W podobny sposób trzeba dobrać pozostałe obrazki w sensowne pary – przy kolejnym obrazku zazwyczaj wystarcza już sugestia: Co pasuje do książki? Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Your browser does not support the audio element. Your browser does not support the audio element.
Scenariusz zajęć dla grupy 3-latków. Temat kompleksowy: „Idzie jesień z deszczem”. Temat zajęć: „Jesienna szaruga”. Cel główny: - poszerzanie wiedzy na temat wybranej pory roku – jesieni. - wykorzystanie metod aktywizujących w integrowaniu dzieci. - integrowanie dzieci poprzez wspólne zabawy podczas zajęć. Cele Temat kompleksowy: Jesienne nastroje Temat zajęć: Przygoda kropelki wody- czyli, jak powstaje deszcz. Cele kształcenia: - Zapoznanie ze zjawiskiem powstawania deszczu; - Rozwijanie umiejętności układania historyjki obrazkowej wg kolejności zdarzeń; - Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 5; - Rozwijanie sprawności manualnej; Cele operacyjne: - Dz. zapoznaje się ze zjawiskiem powstawania deszczu; - Dz. układa historyjkę obrazową na podstawie opowiadania, wg kolejności zdarzeń; - Dz. przelicza sylwety kropelek umieszczonych na chmurkach dużych i małych ( emblematach); - Dz. tworzy pracę plastyczną z wykorzystaniem dostępnych materiałów; Metody pracy: - słowna, - czynna, - poglądowa, - praktyczna, Formy pracy: - indywidualna; - w parach; Pomoce dydaktyczne: - płyta z utworami do zabawy powitalnej i zabaw ruchowych; klamerki, kartonowa sylweta kropli; treść zmodyfikowanego powiania „Jedna srebrna kropla” H. Belchrowej; ilustracje do historyjki obrazkowej; naczynie szklane, papierowy talerzyk, kostki lodu; sylwety chmur z kropelkami i emblematy chmurek z kropelkami; białe i kolorowe kartki papieru, kredki, mazaki, tektura falista, papier kolorowy, kleje, nożyczki, . Przebieg zajęć:1. Przywitanie piosenką „ Na powitanie…” wg M. Bogdanowicz Na powitanie wszyscy razem, Hip hip hura (x3)Z całego serca, pełnym gazemWitamy Was (x3)2. „Deszczowa zagadka”- wprowadzenie do tematu zajęć. Kiedy mam go spotkać,to parasol noszęi zakładam płaszczyk,a także kalosze. 3. "Kropelka deszczu" – zabawa rozwijająca sprawność manualną. Nauczyciel trzymając kroplę deszczu, wykonaną z kartonu, przekazuje ją dziecku, siedzącemu obok niego w kole za pomocą klamerki, wypowiadając zdanie: "Kropelkę deszczu puszczam w krąg, niechaj wróci do mych rąk". Zabawa z udziałem rodziców. 4. „Przygoda kropelki wody” – zmodyfikowana wersja opowiadania H. Bechlerowej. W pewnym mieście, którego nazwy już nie pamiętam, znajdowała się przepiękna leśna polana. Wokoło niej, rosły przecudne drzewa, z których raz na jakiś czas, wiatr zdmuchiwał liście. Na jednym z tych liści leżała błyszcząca kropla. Na pewno została tu po wczorajszym deszczu, ale tego sama nie pamiętała. Beztrosko wygrzewała się na słoneczku, które co rusz wysyłało w jej stronę promienny uśmiech i rozmyślała. - Jak dobrze musi być jaskółkom tam w górze! I motylkom, co mogą fruwać z kwiatka na kwiatek. Chciałabym być motylem. Nie! Chciałabym dzwonić i pluskać jak strumyk! Powiedziała to tak głośno, że usłyszało ją słoneczko. Słoneczko dzień w dzień obserwowało to, co dzieje się w przyrodzie i wiedziało, że marzenia kropelki niedługo się spełnią. -Będziesz tam, gdzie fruwają jaskółki i fruwać będziesz jak motyle i zadzwonisz jak strumyk po kamykach. Będziesz blisko i daleko, zobaczysz to, o czym Ci się nigdy nie śniło. -Zobaczę – szepnęła kropelka i poczuła jak słoneczko zaczęło mocniej przygrzewać. Nagle, nie wiadomo jak, zaczęła przemieniać się w coś lekkiego i przejrzystego i unosić się do góry. Wznosiła się coraz wyżej, ku puszystym obłokom. Była teraz tak wysoko, że widziała z bliska jaskółki fruwające pod niebem. Nagle jednak, ni stad ni zowąd, wylądowała na jednej z kilku błękitnych chmurek. Poczuła, że robi jej się robić strasznie zimno. Przestraszyła się, kiedy wiatr przygnał ciemne chmury. Chmury zabrały biały, puszysty obłok, zamruczały groźnie, zaświeciły błyskawicą. Lunął deszcz. Kropelka uczuła, że leci w dół, że spada. Po drodze widziała rozłożyste drzewa, zielone trawy, z daleka widziała domy i ulice, które skąpane były w strugach deszczu. Otarła się także o skrzydło motylka, który leciał szybciutko, by ukryć się przed ulewą. Skakała po kamykach, płatkach kwiatów, źdźbłach trawy, aż w końcu wylądowała w jeziorku. Przypomniała sobie słowa słoneczka. - Prawdę mówiło – zadzwoniła mała kropelka, zanurzając się w jeziorku. Spędziła w nim trochę czasu. Pływała brzuszkiem do góry uśmiechając się wesoło do słoneczka. W pogodny dzień patrzyła w niebo, na białe chmurki srebrne od słońca. Marzyła, żeby znowu wędrować. I nie wiadomo kiedy, w gorący dzień – płynęła znowu w lekkim obłoczku. Wiatr pędził go, jak żagiel na morzu, i obłok płynął nad lasami, nad polami i miastem. Tym razem, podczas spadania, wylądowała w strumyku. - Ale dokąd zawędruje razem ze strumykiem? - Do rzeki, do morza! – odpowiedział czyjś głos blisko na łące. To bociek, który znał i rzeki, i morze, bo zwiedził świat. I strumyk wpadł do rzeki. Kropelka płynęła teraz szeroko rozlaną wodą, aż pewnego dnia zobaczyła mewy i statki. - Morze – szepnęła. – To właśnie jest to, o czym mi się nigdy nie śniło, o czym mówiło słonko. Kropelka kołysała się teraz na falach, biegła szybko, w srebrnej pianie wyrzucała muszelki na piasek. - Albo płynę po niebie, albo z deszczem wędruję na ziemię i znowu słońce zmienia mnie w chmurkę. Chciała o tym powiedzieć jaskółkom, ale jaskółek już nie było. A wiatr dmuchał zimnym oddechem, zrzucając na ziemie kolorowe liście. 5. Rozmowa na temat treści opowiadania, kierowana pytania nauczyciela. - Gdzie znajdowała się mała kropelka na początku opowiadania? - O czym marzyła kropelka deszczu? - Co jej powiedziało słonko? - W jaki sposób kropelka znalazła się na błękitnej chmurce? - Gdzie wylądowała kropelka podczas opadów deszczu? - Czy kropelka chciała raz jeszcze przeżyć tą wyjątkową podróż? - Gdzie wylądowała podczas swojej drugiej podróży? - Dlaczego nie mogła opowiedzieć o swoich przygodach jaskółkom?6. „Przygoda kropelki deszczu”- historyjka obrazkowa. Dz. starają się ułożyć historyjkę obrazkową o przygodach kropli, wg kolejności zdarzeń opisanych w opowiadaniu. Ilustracje pochodzą z miesięcznika Bliżej przedszkola, nr 10/2013 7. „ Wędrówka kropelki”- zabawa naśladowcza. Nauczyciel zaprasza dzieci do wcielenia się w rolę kropelki. Dzieci kucają i wyciągają główki do góry- wygrzewają się na słoneczku. Po chwili zamieniają się w parę. Zaczynają machać dłońmi i wspinać się na placach, Następnie, naśladują dreszcze i ogrzewają się rękoma, po czym powali, zaczynają przechodzić do pozycji leżącej- wpadają do wody i udają, że pływają. W tle słychać dźwięki muzyki „Jak powstaje deszcz?”- zabawa badawcza. Do słoika nalewamy gorącej wody i przykrywamy go talerzykiem, na który wysypujemy kostki lodu. Gorąca woda tworzy parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiają się kropelki wody- deszcz. 9. „Mamy chmurki”- zabawa ruchowo- matematyczna. Chętni rodzice otrzymują sylwety chmurek z określoną ilością kropelek ( od 1-5). Dzieciom zaś, na opaski naklejane są emblematy miniaturowych sylwet. Podczas trwania utworu muzycznego, dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na pauzę w muzyce, muszą odnaleźć swoje mamy- chmurki, czyli rodziców, którzy trzymają sylwetę z taką samą liczbą kropelek umieszczonych na ich emblematach. 10. „Jak powstaje deszcz”- praca plastyczna. Rodzice wraz z dziećmi, z dostępnych materiałów tworzą pracę plastyczną przedstawiającą zjawisko powstawania deszczu. 11. „ Dmucha wiatr”- zabawa muzyczna z wykorzystaniem instrumentów. Dmucha wiatr - dz. dzwonią dzwoneczkami, w trakcie pauzy po wersie, Szumią drzewa - dz. dzwonią janczarami, w trakcie pauzy po wersie, Idzie burza- dz. uderzają talerzami, w trakcie pauzy po wersie , I ulewa - dz. uderzają talerzami, w trakcie pauzy po wersie, A jak w domu schowam się- dz. robią daszek nad głową, Deszcz nie zmoczy mnie- dz. wykonują gest palcem "nie", Kap, kap, kap, kap, kap, kap - dz. wystukują rytm, równocześnie na drewienkach i na tamburynach, deszcz nie zmoczy mnie- dz. wykonują gest palcem "nie", Kap, kap, kap, kap, kap, kap- dz. wystukują rytm, równocześnie na drewienkach i na tamburynach, deszcz nie zmoczy mnie - dz. wykonują gest palcem "nie".12. Podziękowanie rodzicom za przybycie. Pożegnanie gości. Przebieg zajęć Warunki pobudzające aktywność/uwagi o realizacji I. Zajęcia poranne 1.Schodzenie się dzieci, przywitanie, zabawy swobodne w kącikach zainteresowań W wybranym miejscu sali znajdują się w drewnianych skrzynkach gotowe zestawy makiet miasta i wsi lub w pudełkach posegregowane: klocki dostępne w przedszkolu,Temat: Smacznie i zdrowo. Cel główny: Zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania. Uświadomienie wpływu odżywiania na nasze samopoczucie. Cele operacyjne – dziecko: odgaduje zagadki; rozpoznaje warzywa i owoce; opisuje warzywa i owoce pod względem ich budowy, koloru, kształtu, zapachu; segreguje produkty żywnościowe na zdrowe i niezdrowe; uczestniczy w zabawach ruchowych zgodnie z ich zasadami; współpracuje w grupie; przygotowuje zdrowy deser. Metody: praktycznego działania, słowna, pedagogiki zabawy. Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa. Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające produkty żywnościowe, produkty żywnościowe, zagadki, miseczki, łyżeczki, nożyki, ściereczki, deseczki, produkty potrzebne do przygotowania zdrowego deseru, owoce, warzywa, duży arkusz papieru, klej. I. Faza początkowa: „O co chodzi?” – dzieci odgadują zagadki czytane przez nauczyciela. Po odgadnięciu dziecko przypina na tablicy obrazek przedstawiający hasło, o którym była mowa w zagadce. Po odgadnięciu wszystkich haseł dzieci oglądają przyczepione na tablicy obrazki i próbują zgadnąć, o czym będzie mowa na zajęciach. Dobra gotowana, dobra i surowa. Choć nie pomarańcza to pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i pociągniesz mocno, wnet z ziemi wyskoczy. Kto z was owoc smaczny i soczysty zna, w którego nazwie na początku znajduje się słówko „ja”. Choć dziurek w nim sporo, łatać ich nie trzeba. Zjem go z apetytem razem z kromką chleba. Ten biały napój daje ci zdrowie. Nie możesz zgadnąć? Kotek ci powie. II. Faza realizacji: „Warzywa i owoce” – grupowanie warzyw i owoców. Określanie ich kształtu, barwy, zapachu, wyglądu. „Robimy zakupy” – dzieci podzielone są na grupy. Zadaniem jednej jest wybranie ze sklepu zdrowych produktów żywnościowych, a drugiej niezdrowych produktów żywnościowych. Następnie dzieci uzasadniają swój wybór. Rozmowa na temat wpływu pokarmów, które spożywamy na nasze samopoczucie. Oglądanie piramidy zdrowego odżywiania. „Nasze samopoczucie” – zabawa ruchowa z elementami technik dramowych. Dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel prosi, aby najpierw pokazały, jak zachowują się, gdy czują się dobrze i zdrowo. Następnie dzieci mają pokazać, jak czują się, gdy są chorzy, coś je boli, nie czują się dobrze. „Jadłospis” – układanie zdrowego jadłospisu. Spośród różnych obrazków przedstawiających produkty żywnościowe dzieci wybierają zdrowe, z których można przygotować zdrowe śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. „Sałatka owocowa” – zabawa ruchowa. Dzieci siedzą w kręgu na krzesełkach. Nauczyciel zamienia kolejno dzieci w owoce. Następnie podaję nazwę owocu. Wówczas wywołane dzieci zamieniają się miejscami, a nauczyciel siada na pierwszym wolnym krześle. Dziecko, dla którego zabrakło krzesła podaje hasło do kolejnej zmiany. Na hasło sałatka owocowa wszyscy zamieniają się miejscami. III. Faza końcowa: „Zdrowy deser” – wykonanie zdrowego deseru.
Jesienna szaruga - tygodniowy plan zajęć z opracowanymi konspektami dla 4 latków (literatura, praca plastyczna, zabawy). Planując poruszenie owej tematyki, obawiałam się, że w związku z przedłużającą się piękną, złotą polską jesienią, nie uda mi się pokazać maluchom, o co tak na prawdę chodzi z jesienną szarugą. PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacjiScenariusz zajęcia dla dzieci 4-5 letnich z zakresu przygotowania do czytania i pisania * - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów. Z myślą o tym by jak najlepiej przygotować dzieci do nauki czytania i pisania proponuję zajęcie na którym dzieci na pewno nudzić się nie będąSCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ W GRUPIE DZIECI 4-5 LETNICH TEMAT: Pod parasolem CEL OGÓLNY: stwarzanie sytuacji do doświadczeń językowych z uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania i pisania doskonalenie percepcji słuchowej i wzrokowej jako przygotowanie do nauki czytania CELE SZCZEGÓŁOWE (dziecko): wypowiada się na określony temat globalnie czyta imiona oraz rzeczownik PARASOLE dzieli wyrazy na sylaby potrafi znaleźć swoje imię wśród innych potrafi poruszać się w przestrzeni przy muzyce z zastosowaniem ustalonych reguł stara się przez dłuższy czas skupić uwagę stara się zapamiętać i odtworzyć w kolejności usłyszane dźwięki za pomocą symboli potrafi odczytywać treść symboli układa imię z rozsypanki literowej wg wzoru (4-latki) potrafi wybrać litery potrzebne do ułożenia swojego imienia (ze zbioru liter) – 5latki stara się samodzielnie wykonać zadania do pracy indywidualnej METODY: czynne : zadań stawianych do wykonania słowne: wiersz, rozmowa, objaśnienia, instrukcje FORMY: Praca z całą grupą, praca indywidualna ŚRODKI DYDAKTYCZNE: szablony parasoli różnej wielkości, napis PARASOLE, dywaniki, instrumenty muzyczne , kartoniki z obrazkami instrumentów, koperty dla każdego dziecka z kartą zadaniową, magnetofon, nagrania muzyczne do zabawy ruchowej PRZEBIEG: Rozwiązanie zagadki jako wprowadzenie w tematykę zajęcia: Co to za grzybów kolorowych gromada chodzi ulicą Kiedy deszcz pada? - globalne odczytanie wyrazu PARASOLE, podzielenie wyrazu na sylaby, przedstawienie sylab za pomocą ruchu oraz symboli Wysłuchanie wiersza w wykonaniu nauczycielki pt. ,,Sześć parasoli” Kiedy deszcz na dworze pada To w szatni stoi….. Kolorowych parasoli gromada. Ten pierwszy w esy –floresy to parasol Teresy Drugi – czerwony w kółka, to parasol Jurka Trzeci- beżowy w kropki, to parasol Dorotki Czwarty – żółty w kwiatki, to parasol Beatki Piąty – w ciapki, zielony , to parasol Iwony Szósty – niebieski w kratkę, wybrał sobie Małgorzatkę Z Małgorzatką chodzi wszędzie i czeka aż deszcz będzie. Rozmowa z dziećmi zainspirowana wysłuchanym wierszem - przewidywanie skutków oraz konsekwencji nierozsądnych zachowań ( pada deszcz, jest zimno,wychodzę na dwór bez parasola i ciepłego ubrania- co się może wydarzyć) Zaproszenie do zabawy ruchowej ,, Deszcz i kałuże” ( n-lka objaśnia reguły zabawy): - dzieci poruszają się po sali przy muzyce ;na umówiony znak - kartonik z jednym kółkiem- przeskakują przez kałużę, kartonik z dwoma kółkami- dobierają się w pary i wędrują pod wyobrażonym parasolem. Zabawa słuchowa ,,Zapamiętaj i ułóż” - dzieci siedzą na dywanie przed swoimi dywanikami, układają kartoniki wg polecenia ( kartoniki muszą być przed dywanikiem równo ułożone).Prowadząca objaśnia zasady zabawy- najpierw słuchamy jaki instrument schował się za parawanem , potem wybieramy kartonik i kładziemy na dywaniku zaczynając od lewej strony ( dzieci na lewej ręce będą miały kolorową gumkę). Dzieci układają dywaniki na wyznaczonym miejscu przy piosence z kasety ,,Zła pogoda” - zabawa inscenizowana połączona ze śpiewem piosenki. Zadania do pracy indywidualnej przy stolikach - dzieci szukają koperty ze swoim imieniem, wykonują zadanie , które jest w środku - n-lka objaśnia sposób wykonania zadań ,służy pomocą dzieciom ,które mają jakiś problem Zadania dostosowane do indywidualnych możliwości każdego dziecka Przykłady zadań: ułóż imię z rozsypanki literowej i przyklej na kartkę połącz w pary takie same parasolki ułóż wg wzoru (rytmiczne ułożenie i przyklejenie szlaczka na parasolce) pokoloruj parasol wg podanego wzoru Podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i wręczenie im symbolicznych plakietek z napisem ,,mądra główka” . opracowała : Małgorzata Siębor Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych: X Zarejestruj się lub zaloguj, aby mieć pełny dostępdo serwisu edukacyjnego. zmiany@ największy w Polsce katalog szkół- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> (w zakładce "Nauka"). Publikacje nauczycieli Logowanie i rejestracja Czy wiesz, że... Rodzaje szkół Kontakt Wiadomości Reklama Dodaj szkołę Nauka Czy wiesz, że według danych z 2016 roku (najnowsze póki co, a mamy 2020 r.) ponad 70% 5 latków, 90% 7 latków i prawie 80% 12 latków zmaga się z próchnicą zębów. Nasz scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu Szkółka Zębowa uświadamia dzieciom czym jest próchnica , jak powstaje i w jaki sposób jej uniknąć .Scenariusz zajęć dla dzieci 3- i 4-letnich Temat: Deszczowa pogoda. Cele ogólne: - wdrażanie dzieci do aktywności podczas zajęć, - rozwijanie umiejętności wypowiadania się, - rozwijanie zainteresowania czytaniem, przygotowanie do nauki czytania i pisania, - doskonalenie umiejętności segregowania i przeliczania elementów zbiorów, - doskonalenie sprawności manualnej, Cele
Ostatnio pobierane Znajdź dla siebie Scenariuszowi towarzyszą gotowe pomoce dydaktyczne: nagranie odgłosów różnych owadów – znajdziesz je TU; nagranie dźwiękowe: deszcz – TU; fotografie wiosennych owadów – TU; napisy do treści zabaw – TU. Uwzględniono w nim następujące cele szczegółowe – dziecko: uważnie słucha wiersza; nazywa i rozpoznaje na ilustracji mieszkańców pól i łąk; wie, dlaczego owady unikają deszczu; ćwiczy pamięć krótkotrwałą; układa proste wyrazy z rozsypanki literowej; wyszukuje te same wyrazy; sprawnie dobiera się w mniejsze grupy, tworząc koło itp.; wyznacza wynik odejmowania przy pomocy zbiorów zastępczych; wycina, składa i łączy elementy według polecenia; utrwala obraz graficzny cyfr. Przykładowe aktywności: ● Boimy się deszczu. Zabawa orientacyjno-porządkowa – nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że skrzydła owadów są bardzo cienkie i delikatne. Zamoczone w wodzie przestają być lekkie, co bardzo utrudnia lub uniemożliwia latanie. Dlatego owady unikają deszczu. Dzieci „latają” po łące (naśladują owady). Gdy usłyszą odgłos deszczu, dobierają się w grupy z poprzedniej zabawy. Nauczyciel wydaje polecenia: • Stwórzcie małe koło... • Stańcie w szeregu... • Ustawcie się jedno za drugim... itp. ● Domek ślimaka. Praca plastyczna – dzieci wycinają z kolorowego papieru trzy paski: muszla – najdłuższy pasek, noga – krótszy pasek, czułki – najkrótszy pasek. Najdłuższy pasek ozdabiają pisakami/brokatem itp. w powtarzający się wzór. Patyczkiem do waty cukrowej (może być potrzebna pomoc nauczyciela) skręcają pasek, tak aby powstała spirala – muszla. Krótszy pasek składają na połowę. Jeden z końców zakładają do środka (do linii zgięcia) i przyklejają – to głowa. Najkrótszy pasek przecinają na pół i końcówki skręcają patyczkiem. Tak powstałe czułki przyklejają do głowy. Muszlę przymocowują do nogi. Dorysowują oczy i buzię. Ślimak jest gotowy. Pomoce Pliki umieszczone są do osobnego pobrania Your browser does not support the audio element. Your browser does not support the audio element.
JtxAP.